Finance Wine

Strategize Your Financial Future

Gotuj, aż będą wiotkie i przezroczyste, ale nie brązowe

30 minut później byliśmy w Beacon. Wesoło zdemaskowaliśmy się i zaczęliśmy zachwycać się ladą z lodami. Próbowaliśmy popu brzoskwiniowego o wspaniałej konsystencji, popu Bloody Mary, który nie smakował tak satysfakcjonująco, jak prawdziwa Bloody Mary, oraz popsicle z jeżynowo-czekoladowymi kawałkami, który zaskoczył nas, będąc absolutnie pysznym. jak kilka innych smaków. Daliśmy producentowi lodów kilka własnych łyków: arbuz-bazylia i kantalupa-estragon. Analityczne trybiki w jego głowie zakręciły się, gdy próbował. Spędziliśmy pół godziny współczując wzajemne bóle. Był zabawny, mądry i całkowicie podejrzliwy wobec nas.

Ponieważ w wyniku elektrycznego krwotoku w naszym vanie nasze tylne reflektory przestały działać, nadszedł czas, aby wrócić do Nowego Jorku, zanim zapadnie ciemność. Wracaliśmy w przypływie entuzjazmu, ambicji, planów, marzeń. Nadal mamy winogrona i być może figi, na które czekamy, ale rok dobiega końca i musimy zacząć myśleć o tym, jakie kształty może przybrać nasza przyszłość.

Więcej o tym w przyszłym tygodniu. Jeśli kolejny huragan lub uraz furgonetki nie popchnął nas do harakiri.

Sklep Zora Dora znajduje się pod adresem 201 Main St Beacon, NY 12508. Telefon: 646-206-3982."

Zdjęcie autorstwa totalAldo/Flickr CC

kruszonka brzoskwiniowo-jeżynowa

Postępuj zgodnie z zaleceniami w kruszonce śliwkowo-malinowej, przygotowując nadzienie za pomocą:

• 3 szklanki jeżyn lub jagód     • 2 szklanki obranych, pokrojonych w plasterki brzoskwiń, najlepiej z białym miąższem     • 2 łyżki mąki uniwersalnej     • 2 łyżki cukru     • 1 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Piecz około 40 minut, aż owoce będą miękkie.

Kruszonka Jabłkowa z Cynamonem lub Rozmarynem

Postępuj zgodnie z zaleceniami w kruszonce śliwkowo-malinowej, przygotowując nadzienie za pomocą:

• 4 duże jabłka, obrane, wydrążone i pokrojone w cienkie ćwiartki     • 2 łyżki ciemnobrązowego cukru     • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu (opcjonalnie) lub 1 łyżeczka mielonego świeżego rozmarynu     • 2 łyżki soku z cytryny

Piec 50-60 minut, aż owoce będą miękkie.

Zdjęcie: LouisDavid/Flickr CC

Czy oszczędzono by mnie obsesji na punkcie wagi, gdybym nie dorastał w dużej włosko-amerykańskiej rodzinie, która urządza uczty na zakończenie wszystkich uczt, sama obfitość jedzenia oznacza, że ​​masowa konsumpcja jest możliwa – a ta masowa konsumpcja była radością sama w sobie?

Czy byłbym oszczędzony, gdyby moja matka nie namówiła mnie na Atkinsa w wieku ośmiu lat, zaszczepiając we mnie przekonanie, że modna dieta jest rozsądnym planem żywieniowym i możliwym antidotum na mój ogromny apetyt?

Nie wiem Ale wciąż zadawano mi te pytania, kiedy rozmawiałem – w telewizji i radiu, dziennikarzom i księgarzom – o moich niedawno opublikowanych wspomnieniach, kronice przejadania się, niedojadania i próbowania wszystkich jednocześnie znaleźć właściwą równowagę, zintegrować trochę tak potrzebnej dyscypliny z moim lekkomyślnym romansem z jedzeniem.

Zadawano mi te pytania ze szczególną częstotliwością i pośpiechem w ciągu ostatniego półtora tygodnia, ponieważ, gdy dzieci wracały do ​​szkoły, ponownie zaczęto zwracać uwagę na problem otyłości u dzieci, który został uznany za epidemię w tym kraj.

Niektórzy ankieterzy, a nawet zwykli znajomi chcą, żebym wytykał palcami; taka jest natura dzisiejszej kultury wyznania.

W rzeczywistości napisałem artykuł na ten temat w sekcji Week in Review w New York Times i przyniósł on mnóstwo długich, pełnych pasji odpowiedzi online. Rodzice desperacko chcą postępować właściwie, pomagając swoim dzieciom nawiązać zdrową, stonowaną relację z jedzeniem, która z czasem uchroni je przed niezdrowym przyrostem lub utratą masy ciała oraz ostrymi niepokojami związanymi z jedzeniem.

Ale jak to zrobić?

Chociaż nie było to pytanie, które miałem przed oczami, kiedy zacząłem pisać Born Round – szczegółowo opisałem, co miałem przed oczami w poprzednim poście na tym blogu – był to jeden z wielu problemów, które Pomyślałem, że książka może być przydatna w adresowaniu, przynajmniej pośrednio i nieumyślnie.

Doszedłem do wniosku, że w mojej historii ludzie próbujący pracować nad własnymi problemami żywieniowymi i ludzie próbujący kierować swoimi dziećmi mogą znaleźć jakieś znaki ostrzegawcze, wskazówki i lekcje. Nie chciałem ich przeliterować ani nazwać, ponieważ nie jestem pewien, czy z mojej historii można wyciągnąć jeden poprawny morał. Ale https://produktopinie.top/arthro-care/ jest materiał do dyskusji, wciśnięty w to, co mam nadzieję, jest poruszającą, zabawną, szerszą opowieścią o tym, w jaki sposób jedzenie podnosi nas w górę i ściąga w dół – wieczne błogosławieństwo i przerywane przekleństwo.

Byłem gruby w wieku 6 lat, zacząłem modne diety w wieku 8 lat, pościłem w wieku 17 lat i wymiotowałem posiłki w wieku 19 lat. prawdopodobnie nie. Moja mama rzadko mówiła mi, że mam nadwagę, ale radziła, aby pasy pionowe zamiast poziomych były widoczne, a ja wiedziałem, jakie to przesłanie. To mnie zaniepokoiło, ale podstawa niepokoju pochodziła od kolegów ze szkoły podstawowej, którzy żartowali, że moje inicjały, F.B., oznaczają Fat Boy.

Więc czy mogę winić matkę? Czy to ona jest czarnym charakterem w mojej historii, czy powinienem przypisać tę rolę babci Bruni, która wyraziła swoją miłość do nas poprzez jedzenie i więcej jedzenia? A może tata jest złym facetem, bo traktuje kolację, do której usiadł po długim dniu w biurze, jako nagrodę i narkotyk, przypływ przyjemności, który mu się należał?

Niektórzy ankieterzy, a nawet pewni znajomi chcą, żebym wytykał palcami; taki jest charakter dzisiejszej kultury wyznania, w której szczerości towarzyszą zwykle oskarżenia i przypisywanie winy.

Oto moje odczucia dotyczące tego, jak zostałem wychowany: byłem uprzywilejowany ekonomicznie, głęboko kochany i otrzymałem pierwszorzędne wykształcenie. Jeśli architektura tamtego życia i niektóre jego szczegóły nie sprzyjały ograniczeniu apetytu i stłumieniu w zarodku niepokoju związanego z obrazem ciała, cóż, mogę – i zrobiłem – z tym żyć. W schemacie trudności, z jakimi borykają się ludzie, były to i są stosunkowo niewielkie.

Ale moja waga, moja fizyczna niepewność i bitwy związane z jedzeniem, w które mnie pogrążyły, powodowały czasami wielki smutek. Chciałbym, aby inni ludzie – inne dzieci – unikali tego smutku.

Zagłębiając się w moją przeszłość dla Born Round i przeprowadzając wywiady z ekspertami z ostatniego artykułu Week in Review, jakiej rady mogę udzielić dzisiejszym rodzicom?

Zachęcam ich, aby zaszczepili swoim dzieciom zmysł żywieniowy w taki sam sposób, w jaki wpajają dobrą etykę pracy: na przykład.

Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko utożsamiało świnkę z dobrą zabawą, nie pozwól, aby widziało, że dobrze się bawisz. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było kanapowym ziemniakiem, sam nie bądź kanapowym ziemniakiem. Modele zachowań dzieci; to jest Human Psychology 101. Jedzenie i ćwiczenia nie są zwolnione z tej zasady.

Chociaż nie jestem pewien, czy to dobry pomysł, aby zbyt trudno było dzieciom znaleźć drogę do słodyczy i podobnych pokus – zbyt trudne może tylko wzbudzić ich ciekawość – to jednak Zdecydowanie Dobrym pomysłem jest udostępnienie zdrowszej żywności i poinformowanie dzieci, że te pokarmy są równymi naczyniami przyjemności, a nie tylko pakietami witamin, do których należy podchodzić z medycznym nastawieniem.

Można ukształtować zjadacza, tak jak można ukształtować myśliciela, humanitarystę, sportowca. To już przeszłość, kiedy rodzice w tym kraju poświęcili temu więcej uwagi i włożyli w to więcej energii.

Zobacz An American Food Tour na większej mapie

Obecna lokalizacja: Seattle, Waszyngton 

Przebytych mil: 9000Nadchodzące miasta: Portland; San Francisco; Sonoma i Napa Po kilku orzeźwiających dniach w Vancouver, jesteśmy teraz w Seattle i jesteśmy gotowi do jedzenia. Na liście? Kanapka z Salumi Armandino, oczywiście, trochę wina i małe talerze w Elemental Next Door. Ale będziemy wdzięczni za twoją pomoc w podjęciu decyzji, gdzie jeszcze się udać. W tej ankiecie szukamy najlepszej restauracji średniej klasy w mieście, czegoś, co zaskoczy i zachwyci bez rozbijania banku. Zagłosuj poniżej i skomentuj swój wybór. A jeśli Twojego ulubionego nie ma na liście, po prostu dodaj go w "Inne" kolumna. Jak zawsze, jeśli macie inne sugestie dotyczące dobrego jedzenia w mieście poza restauracjami, po prostu dodaj je również w komentarzach. Dzięki.Którą restaurację w Seattle powinniśmy wypróbować? (odpowiedzi)"

Zdjęcie: willsfca/Flickr CC

Dla gościa zielonego obiadu mało znane rolnicze produkty uboczne to jedne z najmodniejszych rzeczy na rynku. Stosy czosnkowe są zbierane z rośliny, aby zwiększyć rozmiar cebulek, ale pesto z czosnku może być przedmiotem zazdrości wszystkich twoich przyjaciół.

Purslain może być pełzającym chwastem dla rolników, ale na targu kosztuje dziesięć dolarów za worek. Pokrzywy są rozdzierające w swoim naturalnym stanie, ale upiecz je na pizzy, a na pewno uzyskasz odpowiedź, "Nie wiedziałem, że możesz jeść pokrzywy!" do którego możesz uśmiechnąć się porozumiewawczo, bo przeczytałeś post Anastatii.

Kwiat dyni działa zasadniczo jak naturalnie występujące opakowanie na kluski.

Podobna zasada dotyczy jednej z najwykwintniejszych przekąsek, jaką może zrobić domowy kucharz: kwiatów dyni. Dynia ma dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie. Samiec dostarcza pyłek, pszczoła zabiera go samicy, a samica robi owoce.

Jednak kilka męskich kwiatów może dostarczyć więcej niż wystarczającą ilość pyłku, aby zapylić całą roślinę żeńskich kwiatów (tych łusek), więc od połowy lata do jesieni pozostawia rolnikowi nadmiar męskich kwiatów dyni.

Kwiat dyni działa zasadniczo jak naturalnie występujące opakowanie na kluski. Można je zrywać na łodydze z rośliny, nadziewać i smażyć. To, czym je nadziewasz, jest różne, ale ja lubię używać połowy sardeli, odrobiny ricotty i odrobiny parmezanu. Niektórzy używają fety. Usmaż je na tyle oliwy z oliwek, wrzuć tych złych chłopców na prostokątny talerz, a panie zemdleją.

Być, jak mówią, "podły" fantazyjne, zszyj czubek kwiatu cierniami. Aby być mniej fantazyjnym, zapomnij je wyjąć przed zjedzeniem.

Nadziewane kwiaty dyni

Do każdego męskiego kwiatu dyni będziesz potrzebować:

• Odrobina ricotty     • Pół sardeli     • Szczypta parmezanu

Napełnij kwiat dyni ricottą, parmezanem i anchois. Smażyć lekko na oliwie z każdej strony, po około 3 minuty. Przed podaniem ostudź trochę.

Aby uzyskać inny sposób na nadziewanie kwiatów dyni, kliknij tutaj, aby uzyskać przepis na fetę i miętę."

Zdjęcie Reginy Charboneau

Moje szaszłyki z bekonu są bardzo łatwe, ale zapadają w pamięć, a jajka to wciąż okazja – co za wszechstronny składnik. Oto moje przepisy na omlety z krabem i słodką cebulą oraz bekon z szaszłykiem z brązowego cukru.

Szaszłyki z bekonu z brązowego cukru

Służy 12

• 24 grube plastry wędzonego boczku     • 2 szklanki brązowego cukru     • 24 10-calowe szaszłyki Rozgrzej piekarnik do 375 stopni.

Spryskaj drewniane szpikulce olejem do gotowania i szpikulcem z bekonu, wykonując ruchy w górę iw dół. Powinieneś nadziać bekon w efekt wstążki.

Połóż nadziany boczek na ruszcie do pieczenia, który został umieszczony w blasze.

Każdy szpikulec bekonu obficie posyp brązowym cukrem.

Piecz w piekarniku o temperaturze 375 stopni przez około 30 minut, aż bekon będzie ugotowany, ale nie nadmiernie chrupiący.

Omlet z krabem i słodką cebulą

Omlety z białym cheddarem

Służy 8

• 24 jajka     • 1/4 szklanki śmietanki     • 1/4 łyżeczki soli     • 1/8 łyżeczki mielonego czosnku     • 8 łyżek masła     • 16 uncji. starty biały cheddar

Potrzebujesz dobrej, nieprzywierającej patelni do jajek o średnicy 6 cali. Potrzebna będzie również gumowa szpatułka. Na danie główne używam 3 jajek na omlet.

Do miski włożyć 24 jajka, dodać śmietanę, sól i proszek czosnkowy.

Miksuj widelcem, aż jajka będą kremowo-żółte, około 1 minuty.

Ciepłą nieprzywierającą patelnię do jajek, postawić na średnim ogniu. Nie chcesz, żeby twoja patelnia była zbyt gorąca. Idealny omlet wcale się nie przyrumieni. Powinno być złotożółte.

Umieść 1 łyżkę masła na patelni do jajek.

Wlej 2 uncje (lub 1/4 szklanki) mieszanki jajecznej na patelnię. Podnieś patelnię i zamieszaj mieszankę wokół patelni. Odstawić na ciepło na 30 sekund. Weź gumową szpatułkę i podnieś omlet, aby nieugotowane jajka spłynęły na dno.

Wrzuć 1 uncję startego białego sera cheddar i złóż omlet.

Zdejmij z patelni i umieść na półmisku do serwowania. Powtórz dla następnych 7 omletów. Przykryj czystym ręcznikiem kuchennym, aby utrzymać ciepło do momentu podania.

Uwaga: Kiedy zabawiam tłum, robię omlety z wyprzedzeniem. Gotuję je w połowie, a okrągłego omleta podnoszę na wysmarowaną tłuszczem blachę do ciastek, dodaję ser i kończę w piekarniku 350 stopni tuż przed podaniem. Upewnij się, że twój krab jest dobry i gorący.

Posypka z kraba i cebuli

Służy 8

• 1 funt grudki mięsa kraba     • 1/4 funta masła     • 1/2 szklanki mielonej zielonej cebuli     • 1/2 szklanki cebuli julien     • 3 łyżki mielonej świeżej bazylii     • 2 łyżki świeżego soku z cytryny

Na dużej patelni roztopić masło na średnim ogniu. Niech masło się rozpuści, ale nie zarumieni.

Dodaj cebulę julien i dalej gotuj na średnim ogniu. Gotuj, aż będą wiotkie i przezroczyste, ale nie brązowe.

Dodaj zieloną cebulę, bazylię i świeży sok z cytryny.

Dodaj mięso kraba i gotuj przez 1 minutę.

Nałóż łyżkę kraba równomiernie na wierzch 8 omletów na półmisku.

Jeśli lubisz pikantne danie, możesz dodać 1/4 łyżeczki pokruszonych płatków czerwonej papryki.

Zdjęcie: Corby Kummer

Jedzenie na lotnisku ewidentnie się poprawia, a przynajmniej czytam dalej, chociaż widzę na to niewiele dowodów. A we Włoszech, gdzie małe regionalne lotniska miały filie lokalnych kawiarni, w których można było dostać lokalnie paloną kawę, a nawet Fiumicino w Rzymie miało wiele różnych marek kawy i sklepów, teraz wszystko jest takie samo ponure Autogrill, tłuste rogaliki i śmieszne, niskosmakowe babeczki.

Ostatnio jednak miałem ponad godzinę do zabicia w Fiumicino i stwierdziłem, że w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat całe to miejsce uległo poprawie, kiedy wszystkie połączenia z Bostonu, gdzie mieszkam, wylądowały na mediolańskiej Malpensa, mówiąc o nieodwracalnie ponure (ta zieleń!). Napisałem o zabawnych "Mam na imię Bajgiel" na typowo maladroit, choć w tym przypadku tak uroczo, Autogrill.

Ale zapomniałem wspomnieć o moim prawdziwym znalezisku: oazie na końcu długiego, dość ukrytego narożnika prowadzącego do rampy prowadzącej na antresolę w Terminalu A, w tym, co widzę w odnośnikach online jako "Sąd gastronomiczny MyChef." Jeśli masz czas, by się zabić, podążaj za znakami do tego terminalu, co prawdopodobnie będzie krzepiącym spacerem z dowolnego miejsca, i poszukaj eleganckiej kawiarni serwującej Illy, z czymś, co wyglądało na przyzwoite rogatki, chociaż nie mogłem być całkowicie pewien, że nie były to Autogrill w przebraniu.

A potem wspaniały wyjątek: przyczółek San Crispino, jedna z najlepszych lodów w Rzymie. Po raz pierwszy dowiedziałem się o tym od naszej Faith Willinger, która wiedząc o mojej obsesji na punkcie lodów, wysłała mnie pieszo za główny dworzec kolejowy, aby znaleźć oryginalny sklep – około półgodzinny spacer po niezbyt czarujących dzielnicach.

Ale oczywiście wyprawa była tego warta, ze względu na świeżość smaków owocowych i wzorową konsystencję (konsystencja jest kluczowa w lodach) i integralność składników. "Spróbuj pistacji," powiedziała mi. "To zawsze jest test. Ich nie jest chemicznie zielona." Jak prawdziwa pistacja, była ledwo zabarwiona na zielono. W miarę upływu lat i coraz większej liczby ludzi słuchało Faith, San Crispino prosperowało i otworzyło dwa lokale w niezwykle centralnych dzielnicach, jedno schowane za Fontanną di Trevi, a drugie za Panteonem, epicentrum lodów i kawiarni.

Disclaimer: The views, suggestions, and opinions expressed here are the sole responsibility of the experts. No Finance Wine journalist was involved in the writing and production of this article.