Finance Wine

Strategize Your Financial Future

EH: V jaké fázi je rakovina plic, když je v lymfatických uzlinách

Od Becky Upham, 26. června 2020

Co potřebujete vědět o COVID-19, pokud máte lupus

11 nejčastějších dotazů, proč lupus zvyšuje vaše riziko infekce a závažnějších komplikací COVID-19, co teď vědět o hydroxychlorochinu, ať už je to. . .

Od Sari Harrar 23. června 2020

Studie ukazuje, že změny počasí, prostředí mohou skutečně ovlivnit vaše příznaky lupusu

Faktory, jako je teplota, koncentrace ozónu a vítr, byly podle nového výzkumu spojeny s větším výskytem symptomů specifických pro orgány. . . .

Od Katherine Lee 11. listopadu 2019

5 věcí Bitva Seleny Gomez s Lupusem nás naučila o autoimunitní chorobě

Zpěvák hovořil o duševních a fyzických vedlejších účincích tohoto stavu.

Od Moira Lawler 29. dubna 2019

Počáteční výzkum navrhuje lék na rakovinu, který by mohl pomoci lidem s lupusem

Terapie T-buněk CAR byla úspěšná v pomoci pacientům s určitými typy rakoviny. Nedávná studie provedená na myších modelech zjistila, že by to mohlo pomoci. . .

Od Becky Upham 20. března 2019

Kellie Martinova rada pro pacienty s lupusem a jejich rodiny

Do 15. listopadu 2017

10 tipů, jak zlepšit život s lupusem

Pamatování na dodržování těchto každodenních taktik péče o sebe vám může pomoci lépe zvládat příznaky lupusu a předcházet vzplanutí.

Chris Iliades, MD 19. května 2015 “

iStock (2)

Diagnostika rakoviny plic vás může nechat zmatenou a spoustou otázek. Jaká je moje fáze? Jaká je moje prognóza? Co znamená stav mých lymfatických uzlin? Velikost nádoru, kromě toho, jak daleko se rozšířil, a kolik a které lymfatické uzliny jsou zahrnuty, jsou důležitými informacemi, které je třeba mít k dispozici při sestavování odpovědi. S tímto vědomím hovořil Everyday Health s Marou Antonoffovou, MD, aby odpověděl na některé z nejnaléhavějších otázek týkajících se rakoviny plic a – konkrétně – lymfatických uzlin.

EH: Co jsou to lymfatické uzliny a jak vznikají v souvislosti s rakovinou a rakovinou plic?

MA: Lymfatické uzliny jsou žlázy, které fungují jako filtry pro škodlivé látky, jako jsou infekce bakteriemi nebo viry, které cestují lymfatickými cévami. Celkově je lymfatický systém součástí imunitního systému. Některé druhy rakoviny se šíří tepnami a žilami, zatímco jiné mají sklon procházet lymfatickými cévami. Rakovina plic dokáže obojí, ale obecně nejprve cestuje lymfatickými cévami.

EH: Jaké jsou příznaky toho, že máte rakovinnou lymfatickou uzlinu?

MA: Málokdy se objeví vnější signál nebo symptom, že jsou zapojeny lymfatické uzliny. Není to jako hrudky v podpaží, které mohou naznačovat rakovinu prsu. U rakoviny plic je velmi těžké si všimnout lymfatických uzlin. Obvyklými příznaky rakoviny plic je kašel, kašel produkující krev a sípání. Je to velmi neobvyklé, ale někdy, když má pacient pokročilé stadium rakoviny plic, mohou nad klíční kostí vidět uzly nebo uzlíky.

EH: V jaké fázi je rakovina plic, když je v lymfatických uzlinách?

MA: To je složitá odpověď. Pokud má někdo rakovinu plic, která se rozšířila z plic, už to není stádium I, takže to může být buď stádium II, III nebo IV. Normálně říkám svým pacientům, že staging rakoviny plic je určen velikostí nádoru, zda a o jaké lymfatické uzliny se jedná a zda se rakovina rozšířila do jiných částí těla. Rakovina plic se také liší od rakoviny prsu nebo rakoviny tlustého střeva, ve které je doslova důležitý počet lymfatických uzlin. U rakoviny plic jde spíše o to, které lymfatické uzliny se týkají, než o jejich počet. V zásadě platí, že čím blíže jsou postižené uzliny k nádoru, tím nižší je stupeň. Čím dále se od něj šířili, tím vyšší bylo pódium.

EH: Zobrazuje se rakovina plic v lymfatických uzlinách na CT?

MA: CT vyšetření s IV kontrastem nám pomáhá zaznamenat zvětšení lymfatických uzlin. Velikost lymfatických uzlin však nutně neznamená, že pacient má rakovinu; jen to vzbuzuje podezření. Další test, který bychom mohli spustit, by byl neinvazivní test, jako je PET sken. Je možné, že se lymfatická uzlina může při PET skenování jasně rozsvítit, což by bylo znepokojující a podezřelé, ale ne přesvědčivé. Pokud se oblast na PET skenování naopak nerozsvítí jasně, bylo by to uklidňující, ale bez záruky, že se nejedná o rakovinu.

EH: Co znamená slovo „reaktivní“ v kontextu lymfatických uzlin?

MA: To slovo můžete slyšet v kontextu PET skenování. PET skeny detekují rychlost, jakou buňky používají cukr. Když se skenování jasně rozsvítí, znamená to, že probíhá metabolická aktivita. Většina agresivních nádorů se jasně rozsvítí, ale upozorňujeme, že se rozsvítí i zánět v těle, protože zánětlivé buňky jsou také metabolicky aktivní. Proto musíme výsledky skenování ověřit jehlovou biopsií. Pojem „reaktivní“ sám o sobě obvykle nepoužívám. Obvykle pacientům říkám: „Páni, lymfatická uzlina vypadá jasně, a to může být proto, že reaguje na něco v této oblasti. ”

Více o rakovině plic

5 aplikací, které usnadňují správu rakoviny

Sledování cesty rakoviny plic

Cvičení prehab může pomoci pacientům s rakovinou plic

Doplňková a alternativní léčba a terapie rakoviny plic

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v rakovině plic

Proč „nekuřáci“ dostávají rakovinu plic?

Zdálo se, že kouření a rakovina plic jdou ruku v ruce. Statistiky nyní ukazují zneklidňující trend: Stále více lidí. . .

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Můžete přežít rakovinu plic?

Míra přežití u této smrtelné rakoviny stoupá.

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Aktualizované pokyny pro screening rakoviny plic: Více Američanů by mělo být vyšetřeno v mladším věku, říkají odborníci

Rozšířená doporučení mohou znamenat zachycení rakoviny plic v dřívější, lépe léčitelné fázi pro více menšin, žen a mladších lidí s anamnézou. . .

Od Julie Marks 30. března 2021

Nová naděje na dříve ‘nezničitelný’ nemalobuněčný karcinom plic

Pacienti s nemalobuněčným karcinomem plic poháněným mutací genu KRAS mají podle nového výzkumu novou možnost léčby.

Marcus A. Banks, 11. března 2021

5 raných známek rakoviny plic

Smrt Dustina Diamonda zaměřila pozornost na nepříjemnou pravdu: Rakovina plic je u nekuřáků na vzestupu. Víte, jak rozpoznat příznaky?

Od 18. února 2021

8 způsobů, jak praktikovat péči o sebe během metastatické léčby nemalobuněčného karcinomu plic

Rutina péče o sebe vám může během léčby rakoviny pomoci zůstat co nejvíce zdravý, aktivní a emocionálně naplněný.

Od Julia Califano 27. srpna 2020

Co vědět, jestli se metastatická nemalobuněčná rakovina plic rozšíří do vašich kostí

Metastázy v kostech mohou způsobit bolest, slabost a zlomeniny. Zjistěte, jak je diagnostikována a léčena.

Od Julia Califano 27. srpna 2020

Naučit se žít s terminální rakovinou plic

Doris Castevensová žije se znalostí své blížící se smrti na rakovinu plic čtyři a půl roku. Takto se řídí.

Od Melba Newsome 7. července 2020

Kuřáci, kteří přestali před diagnostikováním rakoviny plic, s větší pravděpodobností tuto nemoc přežijí

Výzkum naznačuje, že odvykání, a to i u dlouhodobých kuřáků, a dokonce jen několik let před diagnózou, zvyšuje šanci na přežití s ​​touto nemocí. . .

Od Shari Roan 14. května 2020

Diagnostika rakoviny plic mě naučila bojovat za sebe a ostatní

Když se z jejího chronického kašle stala rakovina plic, Julie Swedbergová se ocitla tváří v tvář nepříjemným pravdám o stereotypech, překážkách. . .

Do 15. dubna 2020 “

Důkazy narůstají, že metody uchování plodnosti, jako je zmrazení vajíček a embryí, jsou dobrou volbou pro ženy nově diagnostikované s rakovinou. iStock

Dlouhodobá studie měřící úspěšnost strategií k zachování plodnosti u žen s diagnostikovanou rakovinou zjistila živou porodnost 71 procent. Studie byla představena 6. července na virtuálním výročním zasedání Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE). Doplňuje stále větší množství literatury, která naznačuje, že ženám v plodném věku nově diagnostikovaným s rakovinou by měla být nabídnuta opatření k zachování plodnosti.

Je známo, že některé druhy léčby rakoviny, jako je chemoterapie a ozařování, poškozují vajíčka a snižují funkci vaječníků. Zmrazení vajec a embryí před zahájením terapie zachová zdravé vejce před zahájením léčby.

Mnoho nově diagnostikovaných žen stále více sleduje tyto možnosti, ale nejsou jim nutně běžně nabízeny, ani si odborníci nebyli jisti, že úspěšnost bude stejná jako u zdravých žen.

“Byla doba, kdy se myslelo, že tito [rakovinotvorní] pacienti budou mít horší výsledky kvůli základnímu onemocnění v době, kdy jsme sbírali vajíčka,” řekl Mitchell Rosen, MD, ředitel programu pro zachování plodnosti a reprodukčních laboratoří na univerzitě. Kalifornie v San Francisku, který se do studie nezapojil.

Současné výsledky, říká, naznačují, že pacienti, kteří podstupují zachování plodnosti, mají zhruba stejnou pravděpodobnost pozdějšího živého porodu jako zdravé ženy, které zmrazují vajíčka nebo embrya.

SOUVISEJÍCÍ: Co říci (a ne říci) někomu, kdo žije s neplodností

Mateřství po rakovině – kolik lidí chce tuto možnost?

Studie zahrnovala 879 žen v reprodukčním věku s rakovinou, které byly léčeny v letech 2000 až 2019. Pacienti představovali řadu typů rakoviny, včetně rakoviny prsu a lymfomu. Zhruba dvě třetiny pacientů měly rakovinu prsu. Průměrný věk pacientů byl asi 33 let.

Všechny ženy zařazené do studie hledaly před zahájením léčby rakoviny poradenství ohledně zachování plodnosti. Autoři studie zjistili, že po poradenství se 42 procent pacientů rozhodlo podstoupit zachování plodnosti. Asi polovina si zvolila zmrazení vajec, 41 procent zvolilo zmrazení embryí a 5 procent obojí.

Jedno procento žen zvolilo novější techniku, při které je část vaječníků odstraněna a zmrazena, nazývaná kryokonzervace tkáně vaječníků. Při tomto postupu se vaječník nebo jeho část později implantuje, aby se vytvořila vejce. Někdy se používá pro prepubertální pacienty s rakovinou nebo tehdy, když léčba rakoviny musí začít okamžitě a není dostatek času projít procesem stimulace a získávání vajíček.

Studie pokračuje, ale zatím se 16 procent pacientů vrátilo k použití zmrazených vajíček nebo embryí prostřednictvím oplodnění in vitro (IVF). Z těchto 61 žen dosáhlo živého porodu 41 (71 procent). Devět procent žen, které porodily, měla dvojčata.

“Není to tak důležitých 71 procent,” řekl doktor Rosen. “Zásadní je, že to funguje.” Nabízet zachování plodnosti stojí za to, protože polovina těchto párů bude pravděpodobně mít problémy s otěhotněním, pokud nemají zachování plodnosti. ”

SOUVISEJÍCÍ: Online program může zmírnit potíže související s neplodností, zlepšit vyhlídky na těhotenství

Několik žen s rakovinou nabízí ochranu plodnosti

Pacientům s rakovinou v reprodukčním věku by měly být předloženy všechny jejich možnosti zachování plodnosti, řekl Rosen. Ale mnozí prostě nejsou. “Řekl bych, že 10 až 20 procent amerických žen s diagnostikovanou rakovinou má příležitost zachovat plodnost.” To je maximum, “řekl.

Onkologové někdy svým pacientům tuto možnost nepředloží, protože předpokládají, že si pacient nemůže dovolit uchování plodnosti nebo již má dítě. V ostatních případech může onkolog chtít zahájit léčbu rakoviny okamžitě.

Zachování plodnosti může oddálit léčbu rakoviny o několik týdnů, aby se stimulovaly vaječníky a získávaly vajíčka ke zmrazení. Jiné studie však ukazují, že krátké zpoždění nezhoršuje výsledky harmoniqhealth.com/cz/ rakoviny.

“Realita je taková, že není žádný rozdíl v přežití bez chorob, pokud zachovávají plodnost,” řekl Rosen. “Je zde vnímán pocit naléhavosti.” Ale pár týdnů, které to trvá, není příliš dlouhé. ”

SOUVISEJÍCÍ: Co muži a ženy 35 a starší musí vědět o otěhotnění

V mnoha státech také chybí úhrada pojištění za zachování plodnosti, a to i pro pacienty s rakovinou, řekl Rosen. Devět států má stanovy zachování plodnosti, které upravují proplácení pojistného, ​​podle údajů Americké společnosti nebo reprodukční medicíny (ASRM). A ženy v nedostatečně či odlehlejších oblastech jednoduše nemají přístup do center pro plodnost, která by jim mohla poskytnout péči.

“Myslím, že povědomí se zvýšilo,” řekl Rosen. “Stále více lidí chápe, že tato léčba rakoviny poškozuje reprodukci.” Myslím, že jsme na tom s náklady lépe, protože více států hledá způsoby, jak nařídit ochranu pokrytí. Myslím, že klima se mění, “říká Rosen. “Ale klima je náročné.” ”

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v

Zprávy o rakovině z výroční schůze AACR 2021: Cílená terapie a imunoterapie

Cílená terapie a imunoterapie vykazovaly zisky pro rakovinu plic, lymfom a melanom.

Od Miriam Davisové, 22. dubna 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v březnu 2021

Zdravá výživa srdce chrání před rakovinou, akupunktura funguje při bolestech pohybového aparátu po rakovině a další zprávy o rakovině od března 2021.

Od Liz Scherer 12. dubna 2021

Proč „nekuřáci“ dostávají rakovinu plic?

Zdálo se, že kouření a rakovina plic jdou ruku v ruce. Statistiky nyní ukazují zneklidňující trend: Stále více lidí. . .

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Můžete přežít rakovinu plic?

Míra přežití u této smrtelné rakoviny stoupá.

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Aktualizované pokyny pro screening rakoviny plic: Více Američanů by mělo být vyšetřeno v mladším věku, říkají odborníci

Rozšířená doporučení mohou znamenat zachycení rakoviny plic v dřívější, lépe léčitelné fázi pro více menšin, žen a mladších lidí s anamnézou. . .

Od Julie Marks 30. března 2021

14 skvělých opalovacích krémů pro barevné lidi

Hledáte opalovací krém, který bude fungovat s tmavou pletí? Zajistili jsme vás.

Od Melba Newsome 17. března 2021

Co by černé ženy měly vědět o metastatickém karcinomu prsu

Včasná detekce, advokacie a vzdělávání jsou klíčové pro černé ženy žijící s metastatickým rakovinou prsu.

Maia Niguel Hoskin, PhD, 17. března 2021

Skutečné příběhy od žen s metastatickým karcinomem prsu

Od Maria Masters 17. března 2021

Nová naděje na dříve ‘nezničitelný’ nemalobuněčný karcinom plic

Pacienti s nemalobuněčným karcinomem plic poháněným mutací genu KRAS mají podle nového výzkumu novou možnost léčby.

Marcus A. Banks, 11. března 2021

Mamogramy by měly být naplánovány před očkováním proti COVID-19 nebo 4 až 6 týdnů po, tvrdí odborníci

Zprávy o oteklých lymfatických uzlinách v podpaží po očkování nutí odborníky vydat nová doporučení pro screening mamografie

Od Liz Scherer, 26. února 2021 “

Jedním z příznaků nízkého testosteronu u mužů je chronická únava – typ únavy, který se po odpočinku nezlepší.

Asi 5 milionů mužů ve Spojených státech má nízký testosteron a únava je jedním z nejběžnějších a oslabujících příznaků onemocnění spolu se ztrátou svalové síly, změnami nálady a nezájmem o sex.

Disclaimer: The views, suggestions, and opinions expressed here are the sole responsibility of the experts. No Finance Wine journalist was involved in the writing and production of this article.